ALKOHOL INKS
Fotorelacja z Warsztatów malowania tuszami alkoholowymi

Czy malowanie tuszami alkoholowymi jest rzeczywiście dla każdego?

Może na początek rozprawmy się z mitem “zdolności plastycznych”… Wynosimy czasami takie przekonanie z okresu szkoły podstawowej, że zdolności plastycznych na pewno, ale to na pewno nie mamy. Bo mimo starań nie potrafiliśmy narysować konika, nasz ludzik miał o jedną nogę za dużo, a domek był krzywy i raz na zawsze uwierzyliśmy, że nie nie mamy w tym kierunku uzdolnień. Żadnych! Bardzo łatwo ponieść takie przekonanie w dorosłe życie i rozciągnąć je na twórczość w ogóle. Wtedy każdą propozycję własnej kreacji kwitujemy: “Nie, to nie dla mnie. To za trudne. Ja nie mam zdolności plastycznych.”

Tymczasem twórczość to nie akwarelowe “Jak spędziłam wakacje?” nabazgrane na bloku rysunkowym (co z założenia nie może się udać). Twórczość, nieskrępowana kreacja wypływają z naszego wnętrza, są naszą naturalną potrzebą i nie mogą ograniczyć się do jednej techniki, która rzeczywiście może nie być naszą ulubioną. Warto przyjrzeć się sobie i rozprawić się ze starymi przekonaniami. Sprawdzić czy nas nie ograniczają. Czy nie zamykają nam drogi do rozwijających, niosących radość aktywności.

Obraz wykonany techniką malowania tuszami alkoholowymi podczas warsztatów w Pracowni Kreatywności w Bielsku-Białej
Warsztaty Alkohol Inks w Pracowni Kreatywności – malowanie obrazów tuszami alkoholowymi.

Czy więc malowanie tuszami alkoholowymi jest dla każdego?

Tak. Jeśli masz dostęp do właściwych materiałów i masz przy sobie kogoś bardziej doświadczonego, kto może cię poprowadzić, to ta technika jest dla ciebie. Nawet jeśli jesteś osobą początkującą, która nigdy nie miała z nią styczności.
Bo tusze alkoholowe to bardzo wdzięczny materiał! Można je stosować na wielu różnych powierzchniach i – co dla osób bojących się w twórczości popełniać błędy może być zachęcające – są zmywalne! Nie z każdej powierzchni, to prawda, ale zastosowane na dedykowanym do tuszy papierze, na ceramice czy na podobraziach z pcv, dają się łatwo usunąć.

Przy czym podkreślmy, że proces twórczy to tak naprawdę również, a może przede wszystkim popełnianie błędów. To właśnie pomyłki i niepowodzenia rozwijają nas bardziej niż łatwe sukcesy, ale czasami świadomość: “Mogę to zmyć” pomaga osobom początkującym. Choć zwykle z tej możliwości w końcu nie korzystają, bo okazuje się, że jednak w każdym z nas drzemie zalążek artysty i to tylko kwestia osiągnięcia pewnej wewnętrznej wolności, aby wreszcie nabrać odwagi i przemówić własnym głosem.

Obraz wykonany techniką malowania tuszami alkoholowymi podczas warsztatów w Pracowni Kreatywności w Bielsku-Białej
Warsztaty Alkohol Inks w Pracowni Kreatywności – malowanie obrazów tuszami alkoholowymi.

Warsztaty malowania tuszami alkoholowymi w Pracowni – jak to wygląda?

W naszej Pracowni mentorem i przewodnikiem w technice Alkohol Inks jest Barbara Łukasik-Razowska, właścicielka marki Barbara Razowska Design. To właśnie ona przygotowuje szkolenia, prowadzi je i czuwa nad Kursantami.
Każde Warsztaty zaczynają się przede wszystkim zdobyciem wiedzy teoretycznej. To podstawa i bardzo ułatwia to pracę Uczestnikom. Oczywiste jest, że aby dojść do wprawy, trzeba przede wszystkim ćwiczyć, jednak dzięki wstępnemu wykładowi Basi na temat pracy z tuszami można uniknąć podstawowych błędów i pracować na większym luzie. Po wykładzie Kursanci mogą obejrzeć na żywo, jak tusze zachowują się w procesie twórczym i jak reagują z blenderem. Widzą, co można osiągnąć w tej technice, jak kierować procesem mieszania się i przenikania kolorów i na bieżąco go korygować. Ostatni krok – najprzyjemniejszy – to samodzielna praca. Najpierw dwie mniejsze próby. Zwykle okazują się one na tyle udane, że z powodzeniem mogą stanowić autonomiczne prace. I wreszcie… tworzenie obrazu!

Obraz wykonany techniką malowania tuszami alkoholowymi podczas warsztatów w Pracowni Kreatywności w Bielsku-Białej
Warsztaty Alkohol Inks w Pracowni Kreatywności – malowanie obrazów tuszami alkoholowymi.

Kiedy następne spotkania w Pracowni?

Na zdjęciach widać prace powstałe w czasie malowania obrazów w technice Alkohol Inks, ale w Pracowni spotykamy się również na innych wariantach tych Warsztatów jak zdobienie biżuterii, ceramiki czy nawet bombek choinkowych. A że cieszą się one dużą popularności – regularnie je powtarzamy. Nowe terminy malowania obrazów pojawią się tutaj. Jeśli chcecie obejrzeć inne prace w tej technice to zapraszamy do Warsztatowni.

Drewniane kolczyki wykonane w technice epoxy resin i zdobione w technice alkohol inks w czasie Warsztatów w Pracowni Kreatywności w Bielsku-Białej
Filiżanka i spodek ceramiczny zdobione w technice alkohol inks w czasie Warsztatów Artystycznych w Pracowni Kreatywności
Bombki choinkowe malowane tuszami alkoholowymi na Warsztatach w Pracowni Kreatywności w Bielsku-Białej

W najbliższym zaś czasie – w niedzielę 6 listopada – spotykamy się z Basią na równie kreatywnych, choć odmiennych od tuszy alkoholowych Warsztatach. Tym razem Kursanci poznają technikę Epoxy Resin, czyli tworzenie z żywicy epoksydowej:

Zajrzyjcie do tych propozycji, bo będzie równie aktywnie, równie twórczo i przede wszystkim przekonacie się, że SZTUKA JEST DLA KAŻDEGO!

Terminy wszystkich planowanych obecnie spotkań znajdziecie tutaj.

PODZIEL SIĘ:

Close Menu