Czy malowanie tuszami alkoholowymi jest rzeczywiście dla każdego?
Może na początek rozprawmy się z mitem “zdolności plastycznych”… Wynosimy czasami takie przekonanie z okresu szkoły podstawowej, że zdolności plastycznych na pewno, ale to na pewno nie mamy. Bo mimo starań nie potrafiliśmy narysować konika, nasz ludzik miał o jedną nogę za dużo, a domek był krzywy i raz na zawsze uwierzyliśmy, że nie nie mamy w tym kierunku uzdolnień. Żadnych! Bardzo łatwo ponieść takie przekonanie w dorosłe życie i rozciągnąć je na twórczość w ogóle. Wtedy każdą propozycję własnej kreacji kwitujemy: “Nie, to nie dla mnie. To za trudne. Ja nie mam zdolności plastycznych.”
Tymczasem twórczość to nie akwarelowe “Jak spędziłam wakacje?” nabazgrane na bloku rysunkowym (co z założenia nie może się udać). Twórczość, nieskrępowana kreacja wypływają z naszego wnętrza, są naszą naturalną potrzebą i nie mogą ograniczyć się do jednej techniki, która rzeczywiście może nie być naszą ulubioną. Warto przyjrzeć się sobie i rozprawić się ze starymi przekonaniami. Sprawdzić czy nas nie ograniczają. Czy nie zamykają nam drogi do rozwijających, niosących radość aktywności.

Czy więc malowanie tuszami alkoholowymi jest dla każdego?
Tak. Jeśli masz dostęp do właściwych materiałów i masz przy sobie kogoś bardziej doświadczonego, kto może cię poprowadzić, to ta technika jest dla ciebie. Nawet jeśli jesteś osobą początkującą, która nigdy nie miała z nią styczności.
Bo tusze alkoholowe to bardzo wdzięczny materiał! Można je stosować na wielu różnych powierzchniach i – co dla osób bojących się w twórczości popełniać błędy może być zachęcające – są zmywalne! Nie z każdej powierzchni, to prawda, ale zastosowane na dedykowanym do tuszy papierze, na ceramice czy na podobraziach z pcv, dają się łatwo usunąć.
Przy czym podkreślmy, że proces twórczy to tak naprawdę również, a może przede wszystkim popełnianie błędów. To właśnie pomyłki i niepowodzenia rozwijają nas bardziej niż łatwe sukcesy, ale czasami świadomość: “Mogę to zmyć” pomaga osobom początkującym. Choć zwykle z tej możliwości w końcu nie korzystają, bo okazuje się, że jednak w każdym z nas drzemie zalążek artysty i to tylko kwestia osiągnięcia pewnej wewnętrznej wolności, aby wreszcie nabrać odwagi i przemówić własnym głosem.

Warsztaty malowania tuszami alkoholowymi w Pracowni – jak to wygląda?
W naszej Pracowni mentorem i przewodnikiem w technice Alkohol Inks jest Barbara Łukasik-Razowska, właścicielka marki Barbara Razowska Design. To właśnie ona przygotowuje szkolenia, prowadzi je i czuwa nad Kursantami.
Każde Warsztaty zaczynają się przede wszystkim zdobyciem wiedzy teoretycznej. To podstawa i bardzo ułatwia to pracę Uczestnikom. Oczywiste jest, że aby dojść do wprawy, trzeba przede wszystkim ćwiczyć, jednak dzięki wstępnemu wykładowi Basi na temat pracy z tuszami można uniknąć podstawowych błędów i pracować na większym luzie. Po wykładzie Kursanci mogą obejrzeć na żywo, jak tusze zachowują się w procesie twórczym i jak reagują z blenderem. Widzą, co można osiągnąć w tej technice, jak kierować procesem mieszania się i przenikania kolorów i na bieżąco go korygować. Ostatni krok – najprzyjemniejszy – to samodzielna praca. Najpierw dwie mniejsze próby. Zwykle okazują się one na tyle udane, że z powodzeniem mogą stanowić autonomiczne prace. I wreszcie… tworzenie obrazu!

Kiedy następne spotkania w Pracowni?
Na zdjęciach widać prace powstałe w czasie malowania obrazów w technice Alkohol Inks, ale w Pracowni spotykamy się również na innych wariantach tych Warsztatów jak zdobienie biżuterii, ceramiki czy nawet bombek choinkowych. A że cieszą się one dużą popularności – regularnie je powtarzamy. Nowe terminy malowania obrazów pojawią się tutaj. Jeśli chcecie obejrzeć inne prace w tej technice to zapraszamy do Warsztatowni.



W najbliższym zaś czasie – w niedzielę 6 listopada – spotykamy się z Basią na równie kreatywnych, choć odmiennych od tuszy alkoholowych Warsztatach. Tym razem Kursanci poznają technikę Epoxy Resin, czyli tworzenie z żywicy epoksydowej:
- autorskiej biżuterii – szczegóły,
- gadżetów szczegóły,
- podkładek – szczegóły,
- ozdobnych desek – szczegóły.
Zajrzyjcie do tych propozycji, bo będzie równie aktywnie, równie twórczo i przede wszystkim przekonacie się, że SZTUKA JEST DLA KAŻDEGO!
Terminy wszystkich planowanych obecnie spotkań znajdziecie tutaj.