TECHNIKI FILCOWANIA W TEATRALNYCH PRACOWNIACH PLASTYCZNYCH

Teatr Animacji w Poznaniu oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zapraszają do udziału w unikatowym projekcie skierowanym do twórców teatralnych – artystów, pracowników pracowni plastycznych, rzemieślników, na który złożą się spotkania warsztatowe ze specjalistami prezentującymi różnorodne materie, techniki i technologie. Okazja do poszerzania wiedzy i praktyki w zakresie technik teatralnych zdarza się niezwykle rzadko, dlatego zapraszamy na kolejne spotkania Szkoły Konstruktorów Lalkowych.

Program jest odpowiedzią na potrzeby sygnalizowane przez środowisko teatrów lalkowych, a jego kształt i cel – rozbudzenie  potrzeby  eksperymentu w zakresie kreacji formy – to wynik obserwacji i rozmów Marka Waszkiela z twórcami, dyrektorami oraz pracownikami teatrów w Polsce i za granicą.

WARSZTATY FILCOWANIA. TECHNIKI FILCOWANIA MAJĄCE ZASTOSOWANIE W TEATRALNYCH PRACOWNIACH PLASTYCZNYCH

Prowadząca warsztaty – Justyna Wróbel-Mikołajczyk
Absolwentka Studia Sztuki w Warszawie o specjalności charakteryzacja i stylizacja oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – kierunek: wzornictwo, specjalność: stylistyka mody – projektowanie odzieży, druga specjalizacja – projektowanie tkaniny.
Pracowała w pracowni plastycznej Teatru Lalek “Banialuka” w Bielsku-Białej.
Od 2008 roku prowadzi pracownię filcu artystycznego. Jest współautorką czterech książek z serii „Magia filcowania”. Założycielka Pracowni Kreatywności w Bielsku-Białej. Tworzy pod marką Zafilcowana.

TERMIN: 9 – 11 marca 2018 (piątek – niedziela)

Program:

Piątek 9 marca
godz. 16:00 – 20:00
Uczestnicy zapoznają się z rodzajami wełen oraz dodatkami używanymi do filcowania. Poznają sposoby rozkładania, łączenia i filcowania wełny. Rozpoczną pracę od prostych elementów techniką filcowania „na mokro” takie jak kulki, dredy (sznurki) oraz formy płaskie, następnie połączą je w formę kwiatu (także bezszwowo, techniką filcowania).
Następnie poznają sposoby łączenia wełny z tkaninami i dzianinami. Przygotują sobie próbki własnych „tkanin”, które będą filcować kolejnego dnia.

Sobota 10 marca
godz. 10:00 – 14:00
Uczestnicy będą filcować zaprojektowane przez siebie „tkaniny”. Nauczą się łączyć wełnę z innymi materiałami takimi jak: gaza, juta, tiul, żorżeta jedwabna, czy dodatkami takimi jak: nici, włóczki, czesanki jedwabne, loki wełniane, groszek wełniany itp. tworząc różne rodzaje faktur.
Poznane techniki umożliwią tworzenie wyjątkowych materiałów, które mogą być wykorzystywane podczas szycia kostiumów, ubioru dla lalek lub fragmentów scenografii.

godz. 16:00 – 20:00
Następnie poznają technikę filcowania „na okrągło”, która umożliwia wykonywanie form bezszwowych takich jak kapelusze, torebki, rękawiczki, misy, wazony…
Nauczą się obliczać i tworzyć formę, rozkładać wełnę na formie, a następnie wykonają nakrycie głowy według własnego projektu.

Niedziela
godz. 8:00 – 14:00
Uczestnicy poznają technikę filcowania „na sucho”, czyli tzw. technikę igłową. Zostaną zaprezentowane różne rodzaje zastosowań tej techniki, takie jak:
– ornamenty na gotowych wyrobach
– łączenie gotowych elementów, także przygotowanych na poprzednich zajęciach
– filcowanie na styropianie
– filcowanie form przestrzennych, na przykładzie głowy lalki
Następnie uczestnicy wykonają dowolną formę rzeźbiarską (na przykład głowę lalki) według własnego projektu, wykorzystując technikę igłową.
Poznana technika umożliwi tworzenie filcowych form rzeźbiarskich, takich jak lalki, rekwizyty oraz wykańczanie kostiumów i elementów scenografii.

CENA: 780 zł od osoby (udział, materiały, śniadanie, lunch, kolacja / nocleg w Hotelu Lech)
CENA: 500 zł od osoby (udział, materiały, lunch, kolacja / bez noclegów)

ZGŁOSZENIA: do 20 lutego 2018: formularz zgłoszeniowy znajduje się tutaj

LICZBA MIEJSC: 14

MIEJSCE: Teatr Animacji
Poznań ul. Św. Marcin 80/82 

ORGANIZATOR: Teatr Animacji
www.teatranimacji.pl

PODZIEL SIĘ:

Close Menu